Bronze til Bolbros seniordamer i 2. Division

Efter en pause er det i år igen lykkedes at samle et senior damehold i Bolbro, og selv om der er langt til fordums tiders suverænitet, så viste den smalle trup, at de kan og vil noget endnu. Indsatsen over de to runder af Forbundsmesterskabet rakte til en bronzemedalje i 2. division.

 

Holdene i 2. division lå ganske tæt før anden runde af Forbundsmesterskaberne. Det lykkedes heldigvis Senior dameholdet  at få medaljer med hjem til Bolbro, og der er bestemt potentiale at bygge videre på i de kommende sæsoner.

Holdene, der kvalificerede sig til den prestigefyldte Winners final var på seniorsiden følgende:


Damer

Gladsaxe IF
Gadstrup Team Gym
Springteam Sæby (“Sæborg”)
Herlufsholm GF
Herrer

Gjellerup Sdr. S.G. & I
Teamgym Aarhus
Svendborg GF
Gadstrup Team Gym