Guld ved Winners Final 2016

Bolbrogymnasterne havde to hold med til Winners Final 2016 i Ceres Arena i Aarhus, nemlig Minipiger 1 og Juniorpigerne. Minipigerne havde kvalificeret sig til finalen ved at vinde Forbundsmesterskabet, og juniorpigerne med deres flotte 3. plads ved deres Forbundsmesterskaber.

winners final 2016

 

I minipuljen kæmpede Bolbrogymnasterne mod holdene fra Teamgym Djurs, Greve Gymnastik og Trampolin og GHG Herlev. Pigerne leverede en fremragende præstation – bl.a. med en flot
karakter i rytme på 22,616 – og vandt guld og dermed DM-titlen. Det samlede resultat i minipuljen blev:

  1. Bolbro Gymnasterne 55,516 point
  2. TeamGym Djurs 55,116 point
  3. Greve Gymnastik og Trampolin 54,250 point
  4. GHG- Herlev 49,766 point

 

 

Juniorpigerne var i deres pulje oppe imod holdene fra Viborg GF, Teamgym-Greve og Nivå GF. Pigerne, hvoraf halvdelen tidligere på sæsonen kæmpede sig til en sølvmedalje ved NM på hjemmebane i Odense, leverede en flot præstation i finalen og fastholdt deres 3. plads fra Forbundsmesterskaberne, og kunne dermed rejse hjem med en flot bronzemedalje. Det samlede resultat i junIMG_2138iorpuljen blev:

  1. Viborg GF JP 54,000 point
  2. Teamgym-Greve JP 52,733 point
  3. Bolbro Gymnasterne JP 51,200 point
  4. Nivå GF JP 49,733 point

 

Alt i alt en fantastisk gymnastikdag med nogle spændende konkurrencer i flotte rammer. Som noget nyt blev alle konkurrencerne vist og kommenteret på DR.dk. Kan du ikke få nok af teamgym, kan du stadig se alle konkurrencerne fra Winners Final på http://www.dr.dk/sporten/oevrig/video-se-alle-resultaterne-fra-dm-i-teamgym