Medaljeregn til Bolbrogymnasterne

Flotte resultater ved Gymbattle i Roskilde

Den 5. november var dagen, hvor Roskilde Gymbattle blev afholdt for anden gang. Afviklingen bar præg af, at arrangørerne havde lært en masse fra sidste år, og således holdt tidsplanen hele dagen. Stor ros for det.

Foreningen var repræsenteret med stort set hele mini 1 holdet bortset fra enkelte skadede gymnaster. I de tre rækker overlod de ikke meget til konkurrenterne – vores eneste gymnast i U10 Emilie Bergholz vandt en sikker guldmedalje. I U11 rækken deltog Signe Neess og Fie Lykke Hansen, og de tog sig i sikker stil af guld og sølv i nævnte rækkefølge.

De fleste minigymnaster deltog i U13 og var således også stærkt repræsenteret i finalen, hvor kun en enkelt gymnast ikke var fra Bolbro. Pigerne fik fuld valuta og tog alle tre medaljer med Victoria Mechali som vinder, Sarah Neess på andenpladsen, mens Andrea Gustavsen sørgede for at alt U13 metal blev bragt hjem til Fyn. De øvrige piger blev placeret således: Mille Gaarde (5), Mathilde Trasbo (8), Dagmar Nielsen (23), Cecilie Nielsen (30), Josephine Arndal (36 – deltog kun i momentkonkurrencen)

Tillykke til alle med de fine resultater.