Så er konkurrence-sæson 2017 skudt i gang

Så er konkurrence-sæsonen 2017 skudt i gang.

D. 26. februar fik alle Bolbrogymnasternes hold lejlighed til at prøve formen af over for et  hold af dommere, og i sidste weekend deltog foreningens juniorhold og minipiger 1 i JM i Vejlby-Riskovhallen. Det blev til en flot 4. plads til juniorholdet og en bronzemedalje til minipigerne – begge i juniorpigernes pulje 1.

D. 11. marts er foreningen vært ved afholdelsen af de Fynske Mesterskaber 2017 i Odense Idrætshal. Her deltager hold fra hele Fyn i såvel begynderkonkurrencerne som i A-rækkerne. Bolbrogymnasterne vil være repræsenteret med to hold i U8-pigerækken, to hold i mikropigerækken, tre hold i minipigerækken samt et hold i både juniorpigernes og seniordamernes rækker. Det bliver en dag med masser af god, fynsk gymnastik og højt humør. Kom og støt dit hold og være med til at skabe en god stemning for de fynske teamgym-hold. For dagsprogram, se Gymdanmarks hjemmeside under Teamgym –> Konkurencer 2017. Vel mødt!