Junior 1 gjorde rent bord.

Juniorpigerne gjorde rent bord til 1. runde, og viste hvorfor de er på vej til NM i Finland.

Med den højeste rytmekarakter i TeamGyms historie, var grundstenen lagt til en fantastisk flot dag for junior 1 til 1. runde af forbundsmesterskaberne i Frederikshavn. Pigerne viste suveræn klasse med samlet karakter på 56,616 – næsten 4 point foran nummer 2 Viborg, det sluttede på 52,766. Junior 2 sluttede med 43,766 á point med Greves 2. hold – og en placering i 3. division til 2. runde.

Med dagens resultat viste junior 1 at de er klar til turen til Finland, hvor der bliver hård kamp om NM titlen. Du kan følge pigerne live på Bolbro skole, hvor der er sat en storskærm op lørdag den 14/4 til dagens konkurrence.

Resultater fra Forbundsmesterskabernes 1. runde kan du se her