Coronavirus og lokalopvisningen

Lokalopvisningen i Bolbrogymnasterne bliver IKKE aflyst pga. Coronavirussen.

Det er vigtigt at understrege at vi følger myndighedernes anbefaling fra i fredags, som tiltag til at begrænse Coronaudbruddet. Vi er dog normalt langt fra de 1.000 personer forsamlet som anbefalingen går på – hvorfor vi har valgt at gennemføre opvisningen på søndag den 15/3-2020 kl 1100 som planlagt.

Skulle der komme nye anbefalinger eller påbud, følger vi selvfølgelig disse. Og så kommer der selvfølgelig en udmelding så hurtigt som muligt.

Vi glæder os til at se jer alle – og håber på en dejlig dag med masser af flot gymnastik fra vores mange dygtige gymnaster.

“Myndighedernes retningslinjer for arrangementer i Danmark er nu, at man aflyser eller udskyder arrangementer med mere end 1.000 deltagere. De nye retningslinjer har derfor betydning for de dele af idrætten, hvor store arrangementer er planlagt.

De nye retningslinjer indføres for at inddæmme og forebygge smittespredning. Det er også idrættens ansvar at følge myndighedernes nye retningslinjer. “

Se myndighedernes retningslinjer her

mvh. Bestyrelsen