SpringCup Berns – konkurrence, medaljer og hygge.

Bernstorffsminde Efterskole afholdt, traditionen tro, SpringCup Berns – denne gang den 12. november. Bolbrogymnasterne var, som sædvanlig stærkt repræsenteret med 2 hold i Minirækken og hele 5 hold i mikrorækken.

SpringCup Berns er en testkonkurrence, hvor gymnasterne kan teste formen og prøve springene af, samtidig med at man kan se hvilke spring nogle af vores konkurrenter går og arbejder med. Konkurrencen er kun minitramponlin og bane, rytme er således ikke en del af dagen, hvilket gør at de enkelte rækker er forholdsvis hurtigt overstået.

Mikropigerne startede dagen, og leverede en solid gang spring, der rakte til både guld og bronze, Bellinge klemte sig ind imellem og nappede sølvet. Topplaceringen giver, vanen tro, ret til en træningsdag for hele klubben på Bernstorffsminde Efterskole.

 

 

Efter mikroerne var det miniernes tur, her tog Bellinge guld og bronze, Bolbro fik sølvmedaljerne med hjem.

Imellem alle konkurrencerne var der tid til masser af hygge og se på de andre dygtige gymnaster.

Tak til gymnastiktrænerne på Berns for endnu et rigtigt godt arrangement, og en hyggelig dag i dejlige omgivelser på Sydfyn.

Alle resultater fra SpringCup Berns kan ses ved at klikke her