Flemming Efterskole

Flemming Efterskole er gæster ved vores lokalopvisning på lørdag den 10/3-2018 i Odense Idrætshal – vi har bedt efterskolen om at komme med et par ord om hvem de er – dem kan du læse her:

Flemming Efterskole er en boglig gymnastikefterskole for 9. og 10. klasse, som ligger cirka 15 kilometer vest for Horsens. Der går 208 elever på skolen, som alle er med i gymnastikopvisningen.

Hjerne og gymnastik er skolens fundament. Derfor bliver der lagt vægt på et højt fagligt niveau, hvor eleverne bliver klar til deres ungdomsuddannelse.

Alle skolens elever har gymnastik tre gange om ugen, og derudover kan de selv vælge, hvad der ellers skal fylde på deres valgfagsskema af fagene: Spring, powertumbling, teamgym, fodbold, musik, rytme, grand prix rytme og håndbold.

Et efterskoleår på Flemming Efterskole er et år med træning, højt fagligt niveau, personlig udvikling, nye venskaber og fede oplevelser som introtur, musical, gallafest, stævner, skitur og opvisninger.