Mini 1 klar til DM

Med en super flot præstation sikrede mini 1 sig lørdag også en plads til årets DM, der afvikles i Brøndby d. 2. juni. Før 2. runde var mini 1 placeret som nr. 2 i 1. division knap et halvt point efter Greve. Det betød, at de startede på trampet. Der var et par mindre kiks i trampetten, men pigerne fastholdt 2. pladsen på dagen med flotte præstationer i alle tre discipliner. På både bane og i rytme scorede pigerne dagens højeste karakterer.

Mini 2 var på gulvet søndag. De lå før konkurrencen nr. 1 i en meget tæt 4. division med kun godt et point mellem top og bund. Det

blev til bronzemedaljer til mini 2. Et stort tillykke til begge hold.

På lørdag d. 19. maj er juniorpigerne i konkurrence på hjemmebane, og håbet er endnu en kvalifikation til DM. Seniordamerne afvikler 2. runde af forbundsmesterskaberne lørdag d. 26. maj i Randers. Her ser det mere svært ud at opnå kvalifikation til DM, idet der er et point-gap fra 4. pladsen til 5. pladsen, hvor Bolbro-Bellinge er placeret.

Alle resultater fra dagens konkurrence kan ses her.

Af Rikke Neess Pedersen